Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Drugi dzień koncertów konkursowych 

We wtorek wieczorem Dolna Rówień Krupowa wypełniła się góralskimi brzmieniami i tańcami. Jako pierwsi na scenie wystąpili górale z Bułgarii. Zespół „Dyado Dragoi” przyjechał z małej wioski w samym centrum starej Bułgarii-  Dragoevo. Został założony w 1960 roku, a jego głównym zadaniem jest podtrzymanie i popularyzacja autentycznego folkloru tego zakątka Bułgarii. Na festiwalowej scenie zaprezentowali dwa obrzędy związane z weselem. Pierwszy z nich, nazwany „Niewidoma lalka”, pokazywał obrzęd przedweselny, gdzie najmłodsza siostra pana młodego, z zawiązanymi oczami omija przeszkody w ogrodzie, symbolizujące trudności jakie może napotkać w życiu pan młody. Drugi z obrzędów, „Weselny poniedziałek” ukazywał spotkanie krewnych i przyjaciół w domu Pana Młodego.  

Po wystąpieniu Dragoevo, sceną zawładnął ukraiński zespół Tysmenychanka, założony w 1969 roku przez Halyna Yarema, który w 1977 stał się zespołem Narodowym. Przez cały okres swojej działalności uświetnia on uroczystości regionalne Tyśmienicy jak i okolic iwanofrankowska. Na festiwalowej scenie zaprezentował program „Wakacje w Karpatach”. Zobaczyliśmy huculskie tańce wykonywane w niezmienionej formule od dawnych czasów w małych górskich wioskach u podnóża Karpat.  

Zwieńczeniem pierwszej części środowego koncertu był występ, prawdopodobnie najstarszego istniejącego polskiego zespołu regionalnego – Istebna. Repertuar obchodzącego w tym roku 120-lecie istnienia zespołu wywodzi się z pasterskiej tradycji regionu Trójwsi Beskidzkiej- Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Na scenie zobaczyliśmy program „Wesele górali istebniańskich”, przedstawiające wybrane obrzędy i tańce weselne istebniańskiego regionu.  

O 20:00 koncerty konkursowe otworzył powstały w Nowym Sączu Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”. Grupa działa nieprzerwanie od 1956 roku, prezentując folklor lachów sądeckich. Program Konkursowy Zespołu dotyczy nocy poprzedzającej dzień św. Andrzeja czyli „Andrzejki”. Na Sądecczyźnie jak i w wielu innych regionach dzień ten poświęcony był wróżbom dziewcząt, które przy pomocy różnych praktyk chciały się dowiedzieć, czy w nadchodzącym karnawale wyjdą za mąż i jaki będzie ich przyszły mąż. Uwagę przykuła nie tylko choreografia, ale również wspaniałe stroje zależne od przynależności do grupy społecznej, majątkowej czy stanu cywilnego. 

Następnym zespołem na scenie Festiwalowej był „Prnjavor” z Serbii. W obecnej chwili w zespole tańczy 230 członków, którzy biorą udział w wielu międzynarodowych festiwalach w całej Europie oraz zdobywają wiele nagród. Program festiwalowy, który zobaczyliśmy opiera się na tradycyjnych i stylizowanych formach tanecznych, a przedstawione obyczaje chronią serbską sztukę ludową od zapomnienia. Zespół przeprowadził nas przez różne regiony Serbii poprzez taniec, śpiew oraz stroje. 

 Ostatnim prezentującym się tego dnia zespołem była grupa folklorystyczna „Triscele” z Włoch, która została założona w 2001 roku w mieście Grotte na Sycylii. Na scenie zobaczyliśmy takie instrumenty jak „U Friscalettu” – rodzaj gwizdka, tamburyn, gitarę, mandolinę oraz „I Ciancianeddi”- specjalny instrument perkusyjny.  

Włoski zespół zaprezentował program „Pieśni i śpiewy sycylijskie”, który składał się z różnych tradycyjnych, bardzo radosnych i rytmicznych tańców, takich jak „tarantella”, „polka”, „manzurka”, a także śpiewanych przez starych rolników piosenek, takich jak „pieśń brzoskwiniowa”, „pieśń o winobraniu”, czy „pieśń o żniwach”.  

Były to ostatnie koncerty konkursowe na tegorocznym Festiwalu, a werdykt Jury poznamy w piątek o godzinie 17:00 podczas Koncertu Finałowego. 

Zapraszamy!