„Mali Maniowianie” im. ks. Antoniego Siudy to zespół regionalny, który powstał w 2 lutego 1994 roku z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Czorsztyn Stanisława Wojtaszka. Pierwszymi instruktorami zespołu zostali znani na Podhalu działacze Związku Podhalan Maria i Józef Staszel z Nowego Targu. Zespół przyjął nazwę „Mali Maniowianie”, a za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku długoletniego proboszcza parafii Maniowy śp. ks. Antoniego Siudę.
Do zespołu należy 60 dzieci od 4 do 16 roku życia głównie z Maniów ale są tez dzieci z Mizernej z Kluszkowiec, z Czorsztyna i z Huby. Zespół w swojej 27 letniej działalności ma opracowanych wiele programów i scenek obyczajowych m.in. Jasełka Góralskie, Kolędnicy, Konkurs Jodła Góralskiego, Hałdamas, Polywacka, Na polanie przy pasyniu, Weseke góralskie, Składacka, Zabawy przy Dunajcu, Jak się downij dzieci bawiły i inne. W roku 2010 Państwo Staszel przekazali prowadzenie zespołu swojej wychowance Katarzynie Dobrzyńskiej i Stanisławowi Gąsienicy. W tym też roku Mali Maniowianie wznowili dawną tradycję maniowskich kolędników. W 2013 roku zmarła nasza wieloletnia instruktorka pani Maria Staszel, a w 2015 instruktor muzyki pana Stanisława Gąsienica. Obecnie zespół prowadzi Katarzyna Dobrzyńska- absolwentka III studium folklorystycznego przy MCK Sokół, pedagog animator kultury wraz z instruktorem tańca męskiego Mateuszem Bułą- pedagogiem wychowankiem i byłym instruktorem zespołu Skalni przy Akademii Rolniczej w Krakowie.
Przy zespole działa szkółka gry na instrumentach ludowych jak i na instrumentach pasterskich, którą prowadzi Katarzyna Dobrzyńska, dzieci pokochały grę na tych instrumentach wielu z nich jest laureatami różnych konkursów muzyki ludowej.
Mali Maniowianie biorą udział w licznych konkursach oraz występują często przy okazji uroczystości kościelnych, wiejskich lub gminnych. Regularnie wyjeżdżają też na festiwale folklorystyczne, te polskie i te zagraniczne. Byli już w Nowym Sączu, Rabce, Zakopanem, Macedonii Słowacji, Ukrainie. Co roku biorą udział w konkursach i przeglądach regionalnych m.in. „Nuta Dunajca”, „Góralskie serce”,”Konkurs Muzyk Podhalańskich” „Konkurs młodych toniecników i śpiywoków góralskich”, Konkurs gawędziarzy i recytatorów góralskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W pracy zespołu wprowadzane są różne programy o treści obyczajowej, okazjonalnej, zwyczajowej związane z życiem regionu i jego tradycjami, przede wszystkim związane z życiem dawnej wsi Maniowy, która została całkowicie zatopiona pod taflą jeziora. Zespół Działa przy Centrum Kultury Gminy Czorsztyn jest najaktywniej działającym zespołem w gminie, współpracuje z wszystkimi organizacjami społecznymi działającymi nie tylko we wsi ale również w gminie Czorsztyn, aktywnie włącza się do organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć i projektów. Dorośli wychowankowie zespołu często są członkami różnych organizacji społecznych np. OSP czy Koło Gospodyń Wiejskich.
Zespół regionalny to nie tylko nauka tańca i śpiewu to także wychowanie dzieci w duchu tradycji naszych przodków, dbamy o to aby nasza tradycja dawnej wsi dzisiaj zatopionej na dnie jeziora czorsztyńskiego była wciąż żywa, aby poznawały ją młodsze pokolenia. Ważnym czynnikiem który ma znaczenie w działalności zespołu jest zachowanie własnej tożsamości zarówno tej małej ojczyzny jak i Polski, co wzmacnia atrakcyjność naszego regionu i rozbudza w dzieciach miłość do regionu i ojczyzny.