Pierwsze dni Nowego Roku były okazją do spotkania z kolędującymi zespołami „9 Siył” 2 stycznia i Rodziną Lassaków „Heliosów” 3 stycznia. Koncerty odbyły się w Kościele Ojców Jezuitów p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Górce oraz w Kościele Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach.
Zespół 9SIYŁ powstał w roku 2016 z inicjatywy Pani Elżbiety Porebskiej-Mędoń. Od samego początku swojej działalności zespół zajmuje się prezentacją tradycyjnego folkloru podhalańskiego w oryginalnej formie, czerpiąc ze starych źródeł. Członkowie zespołu kładą nacisk na zachowanie tradycyjnych cech śpiewu, muzyki, obrzędów. Zespół tworzy młodzież w wieku od 16 do 21 lat pochodząca z podhalańskich miejscowości- Białego Dunajca, Kościeliska, Zakopanego i Cichego. Zarówno kapela jak i grupa śpiewacza są laureatami licznych konkursów. Zespół występował na licznych scenach zarówno w kraju jak i za granicą- w Chinach, w Indiach, we Francji, na Słowacji i Czechach. Owocem pracy 9SIYŁ są dwa dwupłytowe albumy pt. „Przy Betlejemskik Horak” i „Nowyj wiesny przyseł cas”, nad którymi opiekę artystyczną objął Stanisław Michałczak.
Skład zespołu
Anna Gąsienica-Byrcyn – śpiew
Aleksandra Dziedzina – śpiew
Weronika Waliczek – śpiew
Łukasz Kostecki – śpiew, skrzypce
Paweł Majerczyk – skrzypce, dudy podhalańskie, instrumenty pasterskie
Andrzej Gut-Mostowy – skrzypce, instrumenty pasterskie
Jan Michałczak – skrzypce, złóbcoki
Paweł Dziedzina – skrzypce
Jan Jakubiec Kubosek – basy podhalańskie
Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania.
Franciszek Lassak, wybitny prymista i krawiec „portek” góralskich, przekazał swoje umiejętności synom i wnukom. Janusz jest prymistą, nauczycielem muzyki góralskiej, absolwentem TB. Na Festiwalu Na Góralską Nutę w Chicago trzykrotnie zdobył I miejsce i został uhonorowany Nagrodą Specjalną Złóbcokami. Na 47. MFFZG w Zakopanem otrzymał Nagrodę Sabałowych Gęśli. Tomasz jest muzykantem, śpiewakiem, technikiem budowlanym. Wygrywał konkursy śpiewu pytackiego, konkursy dorożkarskie przy Jesieni Tatrzańskiej. Był solistą opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.
W rodzinie Maciatów Józef Maciata, muzykant, grał w zespołach regionalnych, uczył dzieci gry na skrzypcach. Janina jest etnografem i absolwentką Akademii Ekonomicznej. Halina ukończyła Politechnikę Krakowską, jest etnomuzykologiem, pedagogiem, jurorem konkursów ludowych, m.in. MFFZG w Zakopanem. Stanisław Maciata jest inżynierem, był długoletnim pracownikiem Starostwa Nowotarskiego. Rodzeństwo było członkami i instruktorami zespołów regionalnych (m.in.: Małe Podhale, Zespół im. A. Skupnia Florka z Białego Dunajca, Hyrni z Chicago, Skalni z Krakowa).
Młode pokolenie należy do Zespołu im. Klimka Bachledy. Siostry Katarzyna i Anna są absolwentkami POSA w Zakopanem. Katarzyna ukończyła studia na UMFC w klasie skrzypiec oraz filologię angielską na UW. Występuje z zespołem Warsaw String Players i Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Zdobyła I miejsce w 17. Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”. Jest laureatką MFFZG, Sabałowych Bajań, Berdowego Muzykowania. Anna studiuje śpiew solowy w klasie prof. dr hab. Jadwigi Rappé na UMFC oraz prawo na UKSW. Siostry Michalina i Helena należą do góralskiego zespołu studenckiego „Skalni”. Michalina ukończyła studia na Wydziale Chemii UJ. Helena studiuje filologię angielską na UJ.
Obie rodziny są laureatami Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wspólnie wygrali Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina zdobyła I Nagrodę na Przednówku w Polanach, I miejsce na XI Dziadońcynym Graniu. Biorą czynny udział w uroczystościach kościelnych, działalności Związku Podhalan oraz w licznych wydarzeniach kulturalnych na Podhalu, a także w kraju i za granicą.