Maciej Gąsienica senior, ur. 21.09.1946 w Zakopanem. Ratownik tatrzański, przewodnik, narciarz, fotografik.
W 1965 roku wstąpił do Grupy Tatrzańskiej GOPR potem TOPR jako ochotnik, wzorem swojego ojca Władysława Gąsienicy, który był ratownikiem TOPR od 1930 roku.
Jako ratownik zawodowy pracował od 1970 aż do emerytury. W tym czasie pełnił funkcje m.in. szefa szkolenia, kierownika wypraw ratunkowych oraz zastępcy naczelnika. Wraz z Tadeuszem Augustyniakiem – pilotem śmigłowcowym i kierownikiem Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie – był współtwórcą początków ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach i szkolił wraz z nim nie tylko ratowników tatrzańskich ale również śmigłowcowych ratowników morskich na Mazurach i nad morzem.
Był pomysłodawcą i organizatorem indywidualnych zawodów narciarskich dla ratowników górskich o nazwie Memoriał im. Klimka Bachledy. Brał udział w międzynarodowych zawodach ratowniczych na Słowacji, w Czechach i w Polsce. Uczestniczył w 375 wyprawach ratunkowych i zwiózł ok. 180 poszkodowanych narciarzy. W czasie pracy dwukrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za udział w nadzwyczaj trudnych akcjach ratunkowych oraz kilkoma odznaczeniami państwowymi. Jako przewodnik I – pierwszej klasy oprowadzał w wolnym czasie wycieczki po Tatrach i zasiadał w komisji egzaminacyjnej przewodników. Zdobył kwalifikacje instruktora narciarskiego . Szkolił ratowników i przewodników jako instruktor ratownictwa górskiego.
Od młodości interesował się fotografią ale na poważnie zaczął fotografować pod koniec lat 70 – tych. Miał szereg publikacji, folderów, plakatów i kalendarzy głównie o tematyce ratowniczej. W 1988 i w 1989 brał udział w wystawach fotografii Okręgu Górskiego ZPAF w Bielsku-Białej oraz w wystawie organizowanej przez Horską Służbę na Słowacji. Organizował wystawę swoich prac fotograficznych m.in. w siedzibie TOPR w 1990 roku, a w 1991 w Muzeum Tatrzańskim. Z okazji 100 – lecia ratownictwa w Tatrach, w Galerii BWA również wystawiane były jego prace. Fotografował aparatem analogowym. Negatywy i zdjęcia wywoływał samodzielnie w domu, w swojej ciemni.
W trakcie Festiwalu (14 października) odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z wypraw ratunkowych oraz spotkanie autorskie z Maciejem Gąsienicą.