Klub wysokogórski w Zakopanem jest organizacją zrzeszoną przy Polskim Związku Alpinizmu. Historycznie funkcjonuje już od 1936r.
Działalność klubu skupia się wokół szeroko rozumianej działalności górskiej (wspinaczka skalna, wspinaczka wysokogórska, buldering, drytooling, skialpinizm, biegi górskie). Członkami klubu są lub byli m.in. wielcy ludzie gór a przede wszystkim światowej sławy himalaiści: Maciej Berbera, Maciej Pawlikowski, Ryszard Szafirski itp., skialpiniści: Anna Figura, Anna Tybor, Andrzej Bargiel, oraz biegacze górscy: Marcin Rzeszótko i wielu wielu innych.
Na przestrzeni lat, środowisko górskie – głównie zakopiańskie – walczyło o stworzenie obiektu wyposażonego w sztuczną ścianę wspinaczkową, dostępną dla mas. Istniały już wcześniej ścianki wspinaczkowe m.in. przy sp. nr 8 przy ul. Nowotarskiej (obecnie nr 5), przy centrali TOPR, przy Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Groniku w Kościelisku czy przy Centralnym Ośrodku Sportowym w Zakopanem, jednak żaden z tych obiektów nie był łatwo dostępny. Dzięki wsparciu i przychylności włodarzy miasta Zakopane, Polskiego Związku Alpinizmu oraz prywatnym środkom, pojawiła się możliwość zaadaptowania istniejącej ścianki wspinaczkowej przy szkole podstawowej nr 5. Przychylność i wsparcie były na tyle duża, że sala gimnastyczna w której znajdował się obiekt została w całości przeznaczona na ten cel, dzięki czemu można było rozbudować istniejącą ściankę wspinaczkową. Efektem tych działań jest otwarta w sierpniu bieżącego roku bulderownia działającej w formie komercyjnej, czyli dostępnej dla mas. Obiekt jest w pełni zarządzany przez Klub Wysokogórski w Zakopanem.
Głównym obszarem działań ścianki jest tworzenie sekcji wspinaczkowych dla różny kategorii wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania, których podstawowym zadaniem jest edukacji i tworzenie zdrowych przyzwyczajeń i nawyków.
Podczas Festiwalu w sobotę (16 października), w godzinach od 10-21 odbędą się zajęcia wspinaczkowe dla zakopiańskich dzieci i młodzieży. Będzie to niewątpliwie świetna okazja do rozpoczęcia lub kontynuowania swojej przygody ze wspinaczką.
Szczegóły i informacje dotyczące ścianki dostępne są pod adresem https://www.facebook.com/Ścianka-boulderowo-wspinaczkowa-Zakopane-107728928291103