Przedstawiamy sylwetki Twórców Ludowych, rzeźbiarzy:
Marek i Beata Piwońscy – na tegorocznym kiermaszu sztuki podczas MFFZG zaprezentują swoje prace wyrzeźbione w 123-letnim modrzewie z pożaru dachu katedry w Sosnowcu. Będą to domki, architektura góralska, anioły, serca, krzyżyk, ozdoby na choinkę i inne motywy sakralne. W korze czarnej topoli natomiast twarze górali, skrzaty, wesołe dziadki i inne nasze autorskie prace.
Władysław Łukaszczyk Mulorz – po ojcu Stanisławie przejął warsztat stolarsko-rzeźbiarski. Poszukiwał własnego stylu. Rzeźbił świątki, później zajął się płaskorzeźbą. Oprócz tematów sakralnych pojawiają się sceny rodzajowe z życia górali, zbójnicy, pasterze, praca na gospodarstwie.
Józef Lasik – do rzeźbienia ciągnęło go od dziecka. Rzeźbi, między innymi, ruchome zabawki, klepaki i stukacze, tradycyjne koniki i bożonarodzeniowe szopki. W jego twórczości pojawiają się też rzeźby sakralne. W swoich pracach zachowuje tradycyjną kolorystykę. W ponad stuletniej chacie w Stryszawie ma izbę twórczą połączoną z pracownią.
Czesław Kubik – pochodzi z Bestwiny, ale od lat mieszka i pracuje w Czechowicach- Dziedzicach. Swoją przygodę z rzeźbieniem zaczął na emeryturze. Na początku tworzył koty, leśne dziadki i bociany. Z czasem spod jego ręki zaczęły wychodzić świątki, grające anioły, pastuszkowie z owcami, góralskie i żydowskie orkiestry i płaskorzeźby na których uwiecznia wiejskie prace i zwyczaje.
Florian Walkosz – rzeźbić nauczył się od swojego ojca. Najpierw rzeźbił na podstawie otrzymanych wzorów, a z biegiem czasu zaczął wprowadzać własne pomysły. Lubi rzeźbić anioły i zwierzęta. Najchętniej tworzy owce, barany, jelenie, ptaki, łosie, sowy i konie. Częstym motywem są też szopki bożonarodzeniowe oraz małe, przydomowe kapliczki.
Józef Szypuła – pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, ale od lat mieszka w Czechowicach- Dziedzicach. Rzeźbi ponad 30 lat, i inspiruje się folklorem sąsiedniej Żywiecczyzny i Śląskiem Cieszyńskim. Rzeźby dotykają tematyki sakralnej, ludowej, a nawet kultury żydowskiej. Inspirują go wystroje kościołów i przydrożne kapliczki.
Andrzej Ferenczak – urodził się w Kościelisku. Rzeźbi i maluje ikony od ponad czterdziestu lat. Prowadzi zakład rzemieślniczy rzeźbiarstwa w drewnie. Tworzy rzeźby figuralne, płaskorzeźby, meble artystyczne, ikony oraz szopki. Techniki malowania ikon nauczył się sam. Najbardziej lubi tworzyć szopki, anioły. Artystę inspiruje wszystko.
Zdzisław Kozłowski – artysta tworzy od 40 lat. W Swinnie, gdzie mieszka ma swoją pracownię i Galerię. Specjalizuje się w rzeźbie sakralnej i ludowej. Tworzy górali, góralki oraz kapele góralskie. Rzeźbi także Marie, Madonny, dzieła z wizerunkiem Chrystusa Frasobliwego i wszystkich świętych. Uczył dzieci rzeźbiarstwa w szkole.