Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Plastyka zdobnicza, plecionkarstwo, zabawkarstwo

Krystyna Szkilnik – maluje opolską porcelanę i tworzy pisanki, głownie kroszonki. W motywach na pisankach i porcelanie dominują kwiaty, które artystka wykonuje techniką malarską i dzięki temu wyróżniają się spośród innych.
Krystyny i Wojciecha Kojs – tworzą góralską biżuterię artystyczną głównie z materiałów ekologicznych. Swoje dzieła wykonują z korala i innych kamieni, a także z lnu i filcu. Można także znaleźć biżuterię ręcznie malowaną.
Piotr Mentel – artysta pochodzi ze Stryszawy, która jest znanym ośrodkiem zabawkarskim. Podobnie jak przodkowie tworzy kolorowe ptaszki, koniki i bryczki, karuzelki, klepoki czy szopki bożonarodzeniowe.
Kazimiera Balcerzak – obecnie specjalizuje się w wycinance, ale wykonuje także haft sieradzki, kwiaty z bibuły , ozdoby świąteczne oraz tradycyjne pająki. Wycinanka sieradzka jest jedna z najstarszych w Polsce. Artystka tworzy cacka, lalki, kozoki, wielobarwne rózgi itd.
Maria Ciechańska – od lat tworzy kodry rodzajowe, kwiatowe, tasiemki, a także pisanki łowickie. Wycinanki łowickie wyplata z ręcznie wycinanych fragmentów kolorowego papieru. W swoich pracach wykorzystuje stare wzory łowieckie, a przewijającym się motywem jej prac są koguty i kwiaty oraz różne scenki rodzajowe.
Barbara Frątczak – pochodzi z Łowicza. Artystka wykonuje pisanki, bombki malowane oraz kwiaty z bibuły.
Władysława Korona – artystka wykonuje figurki i świece z wosku pszczelego.
Alicja Matczak – z bibuły robi stylizowane kwiaty, a z papieru wycinanki. Wzory łowickie wykorzystuje do ozdabianie pisanek. Tworzy zabawki choinkowe oraz wianki. Przede wszystkim po mistrzowsku wykonuje pająki – ozdoby ze słomy, wełny, piórek, kolorowej bibuły i papieru.
Barbara Dudzik – jest jedną z twórczyń, która podtrzymuje bogatą tradycję wykonywania bukietów imieninowych i weselnych z wieńców z bibuły i krepiny. Artystka należy do Żywieckiej Szkoły Tradycji. Bibułkarstwem zajmuje się od lat, a kwiaty tworzy inspirując się porą roku za oknem.
Joanna Saduniowska – zajmuje się tworzeniem biżuterii. Ulubionym surowcem artystki jest koral hodowlany, ale naszyjniki i bransoletki wykonuje także z naturalnych kamieni półszlachetnych.
Regina Białk – zajmuje się plecionkarstwem , które na Kaszubach było bardzo popularne. Artystka wyplata koszyczki głównie z korzeni sosny, robi ozdoby z sitowia i kwiaty z bibuły. Interesuje się makatką.