Jarmark Świętej Cecylii, czyli wielkie targowisko etnicznych instrumentów muzycznych. Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków i organistów, dlatego jej imię nosi także zakopiańskie wydarzenie. Dotychczas na Jarmarku można było zobaczyć instrumenty tradycyjne, lutnicze i rekonstruowane, a także autorskie oraz przede wszystkim można było spotkać się z ich Twórcami. Pojawiły się między innymi: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, buzuki, złóbcoki, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych.
Refleksja nad tradycyjnymi składami muzyki – czy jednak ortodoksyjnie trzymać się tradycji? czy zmieniać składy zgodnie ze zmieniającymi się trendami?
W tym roku Jarmark Świętej Cecylii w ramach Festiwalu odbędzie się po raz trzeci. W dniach 16 – 20 sierpnia w godzinach 11 – 18 zapraszamy do namiotu w którym codziennie spotkać będzie można Twórców Instrumentów. Przybędą z całej Polski, ale też z pobliskiej Słowacji. Dzięki nim będzie można zobaczyć i posłuchać dobrze ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich.
Na instrumentach będzie można nie tylko zagrać, ale też wdrożyć się w tajniki prac nad nimi podczas trwających całe dnie prezentacji Twórców. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli też z pewnością na specjalistyczne konsultacje i błyskawiczne akcje ratownicze jeśli by tylko zaszła taka konieczność…
” Poszukując idealnej formuły dla naszej Pracowni, kierujemy uwagę ku dawnym manufakturom kierowanym przez mistrzów w swoim fachu. Tam pod ich okiem wychowywały się całe pokolenia twórców. Co ważne, wiernie odtwarzano tam tradycje, ale też było miejsce na przebłysk geniuszu, na odkrycia. Ramię w ramię, pracowało równocześnie kilku, kilkunastu zakochanych w swym fachu ludzi. Czasem można było wejść do takiej manufaktury a czasem zamknięte drzwi chroniły dostępu do bezcennych tajemnic”.
Gospodarzami Jarmarku Instrumentów z ramienia 52 MFFZG będą Piotr i Dorota Piszczatowscy oraz Jan Michałczak.