Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Koncert na Folkową Nutę

W tym roku na koncercie na „Folkową Nutę”, który odbędzie się 13.08 (piątek) o godzinie 18.00 wystąpią dwa zespoły. Jednym z wykonawców będą „Brathanki”.

Zespół założył pod koniec 1998 roku Janusz Mus – akordeonista i puzonista, który  do swojego pomysłu muzycznego  zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika – perkusistę, Grzegorza Piętaka – gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyñskiego – flecistę,  Jacka Królika – gitarzystę i Adama Prucnala – skrzypka i klawiszowa oraz wokalistkę – Hanie Chowaniec „Rybkę”, z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty.

Po odejściu Hani Chowaniec w zespole śpiewało kilka wokalistek takich jak: Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek czy Aleksandra Chodak.

Aktualną wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk. Utalentowana dziewczyna, która wygrała „Szansę na sukces” piosenką „Czerwone korale”.

Dorobek muzyczny zespołu :

– Płyta”Ano !”,  która okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku, jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano multi-platyny.

– Płyta „Patataj” , która niemalże natychmiast osiągną status „Złotej Płyty” W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy.

Piosenki zespołu takie jak: „Czerwone korale, Gdzie ten który powie mi” , „Siebie dam po ślubie”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie” czy piosenka „Za wielkim morzem ty do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Singiel „W kinie w Lublinie kochaj mnie” znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie „Premiery, Opole 2001” i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu „Gdzie ten, który powie mi” otrzymał nagrodę „Super Jedynkę” Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki, okazała się Gala „Fryderyki 2001”, podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii – Muzyka Tradycji i Źródeł.

– Na płycie „Galoop”, która ukazała się w Listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych.

Zespół Brathanki w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą . Odwiedził m.in. takie kraje jak: USA, Kanadę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecję. Brał liczny udział w wielu ważnych Festiwalach i programach TV.

– W sierpniu 2007 na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu – „Moja Kolekcja” (nakładem Warner Music Polska) oraz „Gwiazdy XX Wieku” (nakładem Sony BMG).

– 15 lipca 2011 roku miała miejsce premiera nowej płyty „Brathanki grają Skaldów”.

– W roku 2012 ukazuje się płyta z kolędami ( koncert Live ) w Brathankowych aranżacjach.

– 9 czerwca 2014 roku ukazała się nowa płyta zatytułowana „moMtyle” promowana singlem „Mamo, ja nie chcę za mąż” .

Aktualnie zespół koncertuje w kraju i za granicą i cieszy się niesłabnącą popularnością.

 

 Największe nagrody:

  • Superjedynki w kategorii „Debiut” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2000
  • III nagroda na Balic Festiwal w Karlshamn (Szwecja) w 2000 r.
  • Fryderyk 2001 w kategorii „muzyka tradycji i źródeł”,
  • Nagroda Jury Festiwalu Polskiej Piosenki w Opole 2001 za singiel „W kinie, w Lublinie kochaj mnie”,
  • Superjedynka na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2001 za teledysk „Gdzie ten, który powie mi”.
  • Nagroda OTV na koncercie Premiery i Superjedynki w kategorii teledysk na Krajowym Festiwalu piosenki Polskiej Opole 2001
  • Nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii album roku – muzyka ethno/folk
  • (CD Brathanki „Patataj”)

 

Drugi zespół, który stanie na scenie festiwalowej to „ZAWIERUCHA” zdobywca Grand Prix 2021 – głównej nagrody Festiwalu Folkowego Polskiego Radia NOWA TRADYCJA.

Zespół ZAWIERUCHA powstał w 2020 roku. Impulsem do współpracy muzyków był realizowany wówczas projekt Taniec Tradycyjny PL (dostępny na You Tube), podczas którego zostało nagranych kilkanaście tradycyjnych melodii do internetowych lekcji polskich tańców tradycyjnych https://www.youtube.com/channel/UCKFo2TIFrMfp0pJmdFBkyng/videos . W skład grupy weszli doświadczeni muzycy z różnych środowisk muzycznych, zafascynowani od wielu lat polską tradycyjną muzyką i tańcem, którzy od lat są współautorami ruchu odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce w formach In Crudo. Punktem wyjścia była tradycyjna muzyka taneczna, w której dużą rolę odgrywa improwizacja oraz rytm tańca. Są to kluczowe elementy tworzonej przez grupę muzyki, która oparta jest jedynie o instrumenty strunowe (skrzypce/wiolonczela/kontrabas) oraz o instrumenty perkusyjne.

Inspiracje muzyczne muzycy czerpali z polskiej kultury tradycyjnej, bezpośrednio od poznanych osobiście autentycznych wiejskich muzykantów jak również ze źródeł archiwalnych m.in. Polskiego Radia czy Instytutu Sztuki PAN). Zawierucha dąży do tego by muzyka choć w nowych aranżacjach mogła nadal zaistnieć
podczas tradycyjnej potańcówki. Wykorzystanie dawnego i współczesnego instrumentarium, rytmiki, stylistyki oraz techniki muzycznej jest w zamyśle pomostem łączącym tradycję ze współczesnością. Ważne było to by brzmienie, aranżacje, warstwa słowna, odpowiadały współczesności, tak by dawne rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów, mogły na nowo funkcjonować we współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed 100 laty.

W kwietniu 2021 zespół wydał swój debiutancki album pt. OberTany. Na płytę składają się utwory, w których dużą rolę odgrywa charakterystyczne w polskiej muzyce tradycyjnej, długotrwałe ogrywanie melodii z bogatymi elementami improwizacji skrzypcowej oraz rytmiką taneczną, zarówno mazurkową w rytmie na trzy jak i parzystą na dwa. Rytmika ta była związaną z tradycyjną funkcją, związaną z integracją społeczną, świętowaniem oraz spędzaniem czasu wolnego podczas zabaw tanecznych.